Нідерланди

Нідерланди – країна в Західній Європі на березі Північного моря. Складається з 12 провінцій, що межують з Німеччиною на сході та Бельгією на півдні. Омивається Північним морем на північному заході, і розділяє морський кордон з Великою Британією. Разом з Карибськими Нідерландами, які складаються з Бонайре, Саба та Сінт-Естатіус, формує установчу країну Королі́вство Нідерла́ндів (нід. Koninkrijk der Nederlanden). Офіційна мова — нідерландська, з англійською та пап’яменто у статусі офіційних на Карибських Нідерландах, а також західнофризькою у Фрисландії. Нижньонімецький діалект та лімбурзька визнані регіональними мовами (вживані відповідно на сході та південному сході).

Чотири найбільші міста Нідерландів — Амстердам, Роттердам, Гаага та Утрехт. Амстердам є найпопулярнішим містом та номінальною столицею країни, а Гаага приймає парламент, Кабінет Міністрів і Верховний Суд. Порт Роттердам — це найзавантаженіший морський порт Європи, і найзавантаженіший порт за межами Азії. Аеропорт Амстердама Схіпгол — найзайнятіший аеропорт у Нідерландах і третій за зайнятістю в Європі. Країна є членом-засновником ЄС, Єврозони, G10, НАТО, ОЕСР та СОТ, а також є частиною Шенгенської зони та тристороннього Союзу Бенелюксу. Країна приймає низку міжурядових організацій та міжнародних судів, багато з яких знаходяться в Гаазі, яка, отже через це називається “світовою юридичною столицею”.

Клімат в Нідерландах морський, помірно-теплий. Пересічні температури січня становлять +1-+3 °C, липня — +16-+17 °C. Сонячних днів мало, погода мінлива, часто виникають сильні тумани. При потраплянні холодного повітря зі сходу нижня течія річки Рейн та озеро Ейсселмер замерзають. Опадів випадає 650—750 мм за рік, в основному у вигляді дощу. Снігопади дуже рідкісні.

З Нідерландами зазвичай асоціюються вітряні млини, тюльпани, дерев’яні черевики кломпи, вишуканий порцеляновий посуд з Делфта (порцеляна з Делфта).

У Нідерландах працювало багато всесвітньо відомих художників. XVII століття, найвидатніша доба в живопису в Голланді, навіть отримала назву Золота доба голландського живопису. В цей період творили такі майстри, як Рембрандт, Ян Вермер, Ян Стен та багато інших. У XIX і XX століттях були знамениті Вінсент Ван Гог і Піт Мондріан. Мауріц Корнеліс Ешер відомий як художник-графік. Віллем де Конінг, відомий американський художник, навчався в Роттердамі. Нан ван Мейгерен прославився своїми підробками класичних картин.

У Нідерландах жили філософи Еразм Роттердамський і Спіноза, там були виконані всі основні роботи Декарта. Науковець Хрістіан Гюйгенс відкрив супутник Сатурну Титан і винайшов маятниковий годинник.