Грузія

Грузія – держава у Східній Європі, на південно-східному узбережжі Чорного моря. Розташована на перехресті Європи та Азії. Має спільні кордони з такими країнами: на півночі — Росія, на півдні — Туреччина і Вірменія, на сході — Азербайджан. Грузія є членом Ради Європи, Євроконтролю, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, і Організації за демократію та економічний розвиток.

Столиця і найбільше місто — Тбілісі. Грузія займає територію 69,700 км² (26 911 квадратних миль), а її населення складає майже 4 млн осіб. Грузія є унітарною, напівпрезидентською республікою, з урядом, обраним за принципом представницької демократії.

У класичну епоху на території сучасної Грузії з’явилося кілька незалежних царств. Царства Колхіди і Іберії прийняли християнство на початку 4-го століття, що зробило раніше домінуючі язичництво, зороастризм і мітраїзм маргінальними течіями. Об’єднане королівство Грузії досягло піку своєї політичної і економічної потужності під час правління царя Давида IV і цариці Тамари в 11—12 століттях. Після цього країна опинилася під владою різних великих імперій упродовж століть. Наприкінці 18-го століття Картлі-Кахетинське царство уклало союз з Російською імперією, і область була приєднана до Росії в 1801 році. Право останньої над Грузією підтверджено в 1813 році Ґюлістанським мирним договором. Після короткого періоду незалежності, що настав після Російської революції 1917 р., Грузія була окупована Радянською Росією в 1921 році, ставши частиною Радянського Союзу, спочатку як частина Закавказької Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки, а з 1936 року — як окрема Грузинська Радянська Соціалістична Республіка. Після здобуття незалежності в 1991 році посткомуністична Грузія постраждала від цивільних заворушень та економічної кризи 1990-х. Загалом це продовжувалося до Революції троянд 2003 р., після чого новий уряд розпочав демократичні та економічні реформи.

Територія Грузії характеризується надзвичайною різноманітністю природи. Приналежність Грузії до рухомого альпійського поясу земної кори зумовила на невеликій площі різку зміну інтенсивних неотектонічних височин та низин. Цими рухами створено контрастний рельєф країни і зрештою її різноманітні ландшафти з безліччю типів клімату, гідрології, ґрунтового покриву, рослинності і тваринного світу. Істотну роль у формуванні такого різноманіття природи відіграє також прикордонне положення на рубежі напіввологого Середземномор’я, аридної безстічної Арало-каспійської западини і континентальних Передньозіатських нагір’їв.
Берегова лінія Чорного моря (308 км) відрізняється рівними рисами. Описуючи плавну дугу, берег позбавлений значних заток і півостровів.