Кіпр

Кіпр – острівна держава на сході Середземного моря. Кіпр є третім за величиною та кількістю населення островом Середземномор’я, розташованим за 113 кілометрів на південь від Туреччини і приблизно за 120 кілометрів на захід від узбережжя Сирії та Лівану, на північ від Ізраїлю, Палестинського регіону Сектора Гази та Єгипту, а також на південний схід від Греції.

Найдавніша відома людська діяльність на острові припадає приблизно на 10 тис. до н. е. Археологічні рештки цього періоду включають добре збережене неолітичне поселення Хирокитія, а сам Кіпр є домом одній з найстаріших водних свердловин світу. Кіпр був заселений мікенськими греками двома хвилями у ІІ тис. до н. е. Через його стратегічне розташування на Середньому Сході, згодом острів було окуповано кількома регіональними силами, включаючи імперії нео-ассирійців, стародавніх єгиптян та персів, від яких острів було захоплено у 333 році до н. е. Александром Македонським. Пізніше острів знаходився під правління птолемейського Єгипту, Римської та Візантійської імперії, арабських халіфатів протягом короткого періоду, французької династії Лузіньян та венеціанців, після чого слідувало трьохсотлітнє османського правління між 1571 і 1878 роками (де-юре до 1914 року).

Клімат помірний, середземноморський, зі спекотним і сухим літом та дощовою (і помірно прохолодною) зимою. Сніг взимку випадає тільки в горах Троодос.

Туризм на Кіпрі займає домінуюче становище в економіці. Більше того, це суттєво впливає на культуру Кіпру та його багатонаціональний / мультикультурний розвиток протягом десятиліть. У 2006 році туристична індустрія внесла 10,7% ВВП, що в реальному вираженні призвело до загальної суми 5445,0 млн. дол. США. У тому ж році загальна кількість зайнятих становила 113 000 робочих місць. З майже 4 мільйонами туристів, що прибувають на рік, це 40-е місце за популярністю у світі. Однак на душу населення місцевого населення воно посідає 6 місце. Кіпр є повноправним членом Всесвітньої туристичної організації з 1975р.

Індустрія туризму — одна з головних статей національного доходу. За неї несе відповідальність Кіпрська туристична організація (Cyprus Tourist Organization, CTO). У цьому секторі працює значна частина населення, а прибуток, принесений туризмом, є головним джерелом надходження іноземної валюти в бюджет республіки.

Найбільші курорти:

  • Республіка Кіпр — Ларнака, Пафос, Лімасол, Айя-Напа, Протарас;
  • Північний Кіпр — Фамагуста, Кіренія.